Βόλεϊ: ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός

Στην Ιεράπετρα γίνεται το Final four του φετινού Κυπέλλου Ελλάδας Βόλεϊ και ο ένας ημιτελικός έχει την πιο ζόρικη κόντρα μεταξύ των δυο ομάδων (ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός) που τα τελευταία χρόνια διεκδικούν τους τίτλους στην χώρα.

Το Ολυμπιακός – Ξάνθη παίζει δυνατά στο Stoiximan.gr

Επίσκεψη

Ο τυπικά γηπεδούχος ΠΑΟΚ προέρχεται από μια σεζόν με αλλαγές σε ρόστερ και τεχνική ηγεσία. Στον πάγκο προσφάτως βρέθηκε ο Γιούρι Φιλίποφ που είχε σπουδαία καριέρα σαν παίκτης όχι όμως και σαν τεχνικός.

Αυτή ήταν η 3η αλλαγή τεχνικού που έκαναν οι ασπρόμαυροι μέσα στην τρέχουσα σεζόν ψάχνοντας να βρούνε μια λύση που να πληρεί τις απαιτήσεις τους.

Η ομάδα της Σαλονίκης ψάχνει μια επιτυχία και κυρίως έναν τίτλο όμως απέναντι στον Ολυμπιακό φέτος έχει 3 ήττες, δύο για το πρωτάθλημα και μια για το League Cup, ενώ μαζί με τις 3 των περσινών playoff ο αριθμός ανεβαίνει στους συνεχόμενους 6.

Ο ΠΑΟΚ σύμφωνα με ότι έχει δείξει μέχρι τώρα χρειάζεται ανατροπή δεδομένων που είναι εκτός… λογικής για να καταφέρει να επικρατήσει.

Ιδιαίτερο στατιστικό των τελευταίων 5 αγώνων ότι τα σετ είναι εναλλάξ 3-1 ή 3-0, όλα νικηφόρα για τους ερυθρόλευκους και με τελευταίο χρονικά το 3-1 στου Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός έχει δημιουργήσει μια ισχυρή ομάδα όπου δεσπόζει η παρουσία του πληθωρικού Καναδού Gavin Schmitt που ¨δεν χωράει στο ελληνικό πρωτάθλημα¨ και ξεχωρίζει για την ποιότητα του.

Τις τελευταίες ημέρες προέκυψε θέμα τραυματισμού και με τους δυο ακραίους του, Todor Aleksiev και Ραφαήλ Κουμεντάκη που όμως ξεπεράστηκε και στα ματς της Κρήτης η φιλοξενούμενη θα είναι πλήρης.

Ο Ολυμπιακός έχει υπεροπλία σχεδόν σε όλους τους τομείς και με παρόντα τον Βούλγαρο που έχει ειδικότητα σε ματς τελικών αποκτά μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης.

Επειδή κρίνεται ένας τίτλος το ματς παίρνει τον χαρακτήρα ντέρμπι όμως οι πιθανότητες για να μην γίνει είναι τουλάχιστον αρκετές.

Επιλογή στο ματς υπέρ της τυπικά φιλοξενούμενης να κρδίσει με ελάχιστη απώλεια έως και ένα σετ και με διαφορά συνολικά πόντων πάνω από 8.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Away Handicap – 1.5 set (1.75στο Stoiximan.gr

ΠΡΟΤΑΣΗ: Away Handicap – 8.5 points (1.80) στο Stoiximan.gr

Stoiximan καθημερινές προσφορές* για όλα τα μέλη!

Από την ομάδα του Άρχοντα >> Βασίλης Π. (Mythos)